Viktima mbetet populli

Kur plasi Gërdeci, Edi Rama shkoi i ra shpatullave të Sali Berishës. Kur plasi Gërdeci, u tha që është një moment vajtimi dhe lutjesh për fatkeqësinë. Për shkaktarët nuk bënte të flisje. Kur plasi Gërdeci nuk duhet të ngriheshin pyetjet se pse ndodhi tragjedia, kush pasurohej nga shfrytëzimi i paskrupullt Read more…

Tërmeti i jashtëzakonshëm kërkon reagim dhe reflektim të jashtëzakonshëm nga institucionet dhe grupet shoqërore.

Organizata Politike shpreh ngushëllimet më të thella dhe të sinqerta për familjarët dhe të afërmit e viktimave të tragjedisë! Gjithashtu, uron shërim të shpejtë për të gjithë të lënduarit nga tërmeti. Më tej, i bën thirrje institucioneve shtetërore të angazhojnë të gjitha mjetet dhe burimet për të përballuar këtë gjendje Read more…

Me minatorët

Kompania Albchrome, në pronësi të oligarkut famëkeq Samir Mane, ka pushuar nga puna Elton Debreshin, kryetarin e të sapoformuarës Sindikatë të Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës. Po ashtu, ndaj disa anëtarëve të tjerë të sindikatës janë marrë masa paralajmëruese. Në kundërshtim me Kodin e Punës, i cili u siguron mbrojtje Read more…

Në solidaritet me Rojavën

Prej ditësh ushtria turke është lëshuar pamëshirshëm mbi popullsinë liridashëse kurde, duke shkelur hapur ligjin ndërkombëtar dhe atë moral. Rajoni i Rojavës, apo Kurdistani perëndimor, është prej vitesh vatra kryesore e luftimeve kundër ISIS-it. Me mbështetjen e SHBA dhe forcave vullnetare ndërkombëtare, kurdët kanë arritur deri më tani të mposhtin Read more…